MEDIA

 • 29/08/17

  Pierwsza inwestycja Alfabeat. Igła do biopsji, która ochroni pacjentów

  Dzięki ambicji i determinacji dwóch gdańskich urologów oraz wsparciu akceleratora i funduszu Alfabeat już za trzy lata na rynku może pojawić się igła do biopsji prostaty, która – dzięki pokryciu jej powierzchni antybiotykami – wpłynie na zredukowanie ryzyka występowania powikłań po tym zabiegu. Do pracy nad tym rozwiązaniem motywują statystyki. Rokrocznie pięć milionów pacjentów poddawanych jest biopsji prostaty. Nawet 350 tysięcy z nich może cierpieć z powodu infekcji, a co trzeci wymaga hospitalizacji.

  Obecnie zabiegi biopsji prostaty wykonywane są przy pomocy stalowej igły, która nie jest pokryta żadnymi lekami. Pacjenta przed infekcjami chroni jedynie antybiotyk podawany doustnie, przed zabiegiem. W wielu przypadkach nie jest to wystarczająca ochrona, ponieważ duży (i wciąż rosnący) odsetek pacjentów zmaga się z powikłaniami infekcyjnymi. Szacuje się, że każdego roku w krajach rozwiniętych na leczenie tych powikłań wydaje się ponad miliard dolarów.

  Szansą na zmianę tych tendencji jest polski wynalazek – igła do biopsji prostaty pokryta kombinacją antybiotyków, które – uwalniając się w tkance gruczołu krokowego w czasie zabiegu – znacząco ograniczałyby ryzyko infekcji. To rozwiązanie, nad którym od prawie trzech lat pracują urolodzy z Gdańska – Artur Gibas i Marcin Sieczkowski.

  Jako urolodzy na co dzień spotykamy się z narastającym problemem infekcji u pacjentów poddanych biopsji gruczołu krokowego. Duża część z nich to bardzo poważne zakażenia, niejednokrotnie wymagające hospitalizacji. Wynika to z rosnącej oporności szczepów flory jelitowej na rutynowo stosowane antybiotyki w profilaktyce okołozabiegowej – mówi Marcin Sieczkowski. – Nasza igła biopsyjna umożliwi dostarczenie optymalnej kombinacji antybiotyków do miejsca, w którym może rozwinąć się infekcja.

  Spółkę DEBN (akronim od Drug-Eluting Biopsy Needle, czyli igły biopsyjnej uwalniającej leki), która zajmie się opracowaniem tego rozwiązania wspomógł kwotą 500 tysięcy złotych Alfabeat – akcelerator i fundusz dla projektów technologicznych realizujący inwestycje w ramach programu BRIdge Alfa prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego celem jest budowanie potencjału zespołów, które prowadzą prace badawczo-rozwojowe.

  To kwota, która zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów ochrony patentowej na najważniejszych światowych rynkach, a także przeprowadzanie badań przedklinicznych mających na celu określenie m.in. optymalnej kombinacji antybiotyku pokrywającego igłę. Kolejnym etapem będzie badanie kliniczne obejmujące 140 pacjentów przeprowadzone zgodnie z zaleceniami Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency, EMA). Będzie jednym z niewielu zrealizowanych w Polsce badań klinicznych o tym standardzie.

  Zespół, który pracuje nad tym rozwiązaniem, ma niesłychaną determinację do zmierzenia się z jednym z głównym problemów w urologii – mówi Jan Wyrwiński, Partner Zarządzający Alfabeat, opiekun projektu. – Jestem przekonany, że jeśli ktoś ma doprowadzić ten projekt do szczęśliwego finału, to będą to właśnie oni. Są młodymi ludźmi z dorobkiem naukowym, którzy chcą zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z komercjalizacją swojego wynalazku.

  Obecnie zespół Alfabeat poszukuje kolejnych projektów.

  W ramach współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju planujemy zrealizowanie dwudziestu inwestycji, na które łącznie przekażemy 24 mln złotych – mówi Bartosz Lipnicki, Partner Zarządzający Alfabeat. – Wciąż rozglądamy się za kolejnymi ciekawymi projektami technologicznymi, które moglibyśmy wesprzeć. Liczymy, że kolejne zespoły, z którymi wejdziemy we współpracę, również będą tak zgrane i świadome tego, co chcą osiągnąć.

  Projekty można zgłaszać poprzez stronę internetową: www.alfabeat.pl.

  Katarzyna Szychta

  katarzyna.szychta@alfabeat.pl